UA

Луганська обл. м. Рубіжне, вул. Почаївська, 9

+38 (050) 471-29-38

УЗД (запис): +38 (050) 304-62-54 (Рубіжне); +38 (050) 326-72-17 (Сєвєродонецьк)

Правильна підготовка до дослідження - запорука точного результату і коректної інтерпретації аналізу

Загальні правила при підготовці до дослідження крові

Дослідження проводиться вранці натщесерце - між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинно пройти не менше 6 - 12 годин. Напередодні дослідження дозволяється легку вечерю. Протягом доби, що передують обстеженню виключити з раціону жирне, смажене і алкоголь.

За 1 годину до взяття крові необхідно утриматися від куріння.

Не слід здавати кров після рентгенологічних і ендоскопічних досліджень, фізіотерапевтичних процедур.

Препарати, здатні істотно вплинути на результати дослідження, повинні бути заздалегідь скасовані, крім випадків користування під наглядом при лікуванні певними препаратами. Якщо ви приймаєте лікарські препарати, обов'язково попередьте свого лікуючого лікаря.

Необхідно виключити фактори, що впливають на результати досліджень: фізичне напруження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження. Перед процедурою слід відпочити 10 - 15 хвилин і заспокоїтися.

Необхідно враховувати добові ритми зміни показників крові повторні дослідження доцільно проводити в один і той же час.

У різних лабораторіях можуть застосовуватися різні методи дослідження і одиниці вимірювання. Щоб оцінка результатів обстеження була коректною і була прийнятність результатів, бажано проводити дослідження в одній і тій же лабораторії, в один і той же час.

У день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води.

Загальні правила пишуться для всіх аналізів, але для деяких досліджень потрібна спеціальна підготовка і додаткові обмеження.

Дуже важливо точно слідувати нижче наведеним рекомендаціям, так як тільки в цьому випадку будуть отримані достовірні результати досліджень.

 

 

 

Особливості підготовки до окремих лабораторним тестам

Аналіз крові клінічний

Кров можна здавати у ранкові години натщесерце, через 6 - 12 годин після останнього прийому їжі. Протягом доби до дослідження необхідно виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.

Визначення параметрів ліпідного профілю

Для визначення параметрів ліпідного профілю (холестерин, ЛПВЩ, ЛПНЩ, тригліцериди) забір крові проводиться строго після 12 - 14 годинного голодування. За 2 тижні необхідно відмінити препарати, що знижують рівень ліпідів в крові, якщо не ставиться мета визначити частота серцевих терапії цими препаратами.

Білірубін

Не рекомендується напередодні приймати аскорбінову кислоту, ліки або продукти, що викликають штучну забарвлення сироватки.

Сечовина

За 1 - 2 дні до дослідження необхідно дотримуватися дієти: відмовитися від вживання багатої пуринами їжі - печінки, нирок, а також максимально обмежити в раціоні м'ясо, рибу, кава, чай. Протипоказані інтенсивні фізичні навантаження.

Сечова кислота

Необхідно в попередні дослідження дні дотримуватися дієти - відмовитися від вживання багатої пуринами їжі: печінки, нирок, максимально обмежити в раціоні м'ясо, рибу, кава, чай. Протипоказані інтенсивні фізичні навантаження. Обов'язкова скасування таких лікарських препаратів, як кофеїн, теобромін, теофілін, саліцилати, аскорбінова кислота, антибіотики, сульфаніламіди, похідні тіазолу.

 

Підготовка до забору крові на гормональні дослідження

 

 • ТЗ вільний, ТЗ загальний, Т4 (тироксин загальний), Т4 вільний, ТТГ

Рівень цих гормонів необхідно перевіряти натщесерце, для виключення порушення функції щитовидної залози. Здається в будь-який день менструального циклу. Безпосередньо перед взяттям крові пацієнт повинен перебувати в стані спокою близько 20 - 30 хвилин.
За 2 - 3 дні до забору крові на аналіз необхідно запобігти прийом йодовмісних препаратів. За 1 міс. припиняється прийом гормонів щитовидної залози (крім спеціальних вказівок лікуючого ендокринолога). Рекомендується обмежити фізичні навантаження і психоемоційний стрес.

 • Прогестерон

Аналіз проводиться на 22 - 23 день менструального циклу, якщо інші терміни не вказані лікуючим лікарем. Взяття крові проводиться вранці натщесерце, тобто тоді, коли між останнім прийомом їжі і взяттям крові проходить 8 - 12 годин. Можна пити воду. При відсутності можливості прийти в лабораторію вранці, можна витримати перед забором крові період голодування не менше 6 годин, виключивши при ранковому прийомі їжі жири.

 •  Пролактин

За 1 день необхідно виключити статевий контакт і теплові впливи (сауну), за 1 годину - паління. Оскільки на рівень пролактину великий вплив мають стресові ситуації, бажано виключити фактори, що впливають на результати досліджень: фізичне напруження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження. Тому перед процедурою слід відпочити 10 - 15 хвилин, заспокоїтися.

 • ЛГ, ФСГ, естрадіол

Напередодні дослідження слід виключити фізичні навантаження (спортивні тренування) і куріння. У жінок репродуктивного віку (приблизно з 12 - 13 років і до настання клімактеричного періоду) аналіз проводиться на 6 - 7 день менструального циклу, якщо інші терміни не вказані лікуючим лікарем.

 • Вільний тестостерон

Між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинно пройти не менше 8 годин (бажано - не менше 12 годин). Сік, чай, кава (тим більше з цукром) не допускаються. Можна пити воду.

 • Соматотропний гормон

За 3 дня до взяття крові необхідно виключити спортивні тренування. За 1 годину до взяття крові - куріння. Дослідження проводиться натще (через 12 годин після останнього прийому їжі). Пацієнт повинен перебувати в повному спокої протягом 30 хвилин перед взяттям крові.

 • ХГЧ, ДГА-S

Спеціальної підготовки до дослідження не потрібно.

 • ПСА

Аналіз слід проводити до або не раніше ніж після 6 - 7 днів після масажу або пальцевого ректального обстеження простати, трансректального УЗД, біопсії, лазерної терапії, ергометрії, цисто- і колоноскопії, і після будь-яких інших механічних впливів на простату. Важливо враховувати, що підвищення рівня ПСА може бути протягом до 3 тижнів після біопсії, простатектомії або масажу простати. Щоб не допустити помилок визначення вільного і загального імунореактивного ПСА (з розрахунком їх співвідношення) треба проводити одним методом і з однієї проби крові. Подальший моніторинг бажано проводити з використанням того ж методу і бажано в тій же лабораторії. Рекомендується утриматися від відвідування лазні, сауни, їзди на велосипеді.

 • АКТГ

Напередодні дослідження необхідно виключити фізичні навантаження (спортивні тренування) і куріння. У жінок аналіз проводиться на 6 - 7 день менструального циклу, якщо інші терміни не вказані лікуючим лікарем. Здавати кров на аналіз переважно рано вранці, якщо немає особливих вказівок еднокрінолога. Додаткові проби, взяті пізно ввечері, можуть бути корисні при діагностиці синдрому Кушинга. Для адекватної порівняльної оцінки в динаміці проби крові слід брати в одні і ті ж періоди часу.

 • С-пептид

Між останнім прийомом їжі і взяттям крові проходить не менше 8 годин (бажано - не менше 12 годин). Сік, чай, кава (тим більше з цукром) не допускаються. Можна пити воду.

 • 17-ОН-прогестерон

Підготовка до дослідження - за вказівками лікаря (у жінок зазвичай кров для дослідження беруть на 3 - 5 день циклу).

 • Антимюллерів гормон

Жінкам дослідження проводять на 3 - 5 день менструального циклу. За 3 дня до взяття крові необхідно виключити інтенсивні спортивні тренування. Дослідження не слід проводити під час будь-яких гострих захворювань. За 1 годину до взяття крові необхідно відмовити від куріння.

 

 

Дослідження сечі

Загальний аналіз сечі - перед збором сечі треба зробити ретельний гігієнічний туалет статевих органів. Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації. Для правильного проведення дослідження при першому ранковому сечовипусканні невелику кількість сечі (перші 1 - 2 сек.) Випустити в унітаз, а потім, не перериваючи сечовипускання, підставити стерильний контейнер для збору сечі, в який зібрати приблизно 50 мл сечі.

Аналіз сечі по Нечипоренко - перед збором сечі обов'язкові гігієнічні процедури. Збирають в стерильний контейнер ранкову середню порцію сечі, виділену відразу ж після сну. При першому ранковому сечовипусканні невелику кількість сечі (перші 1 - 2 сек.) Випустити в унітаз, а потім, не перериваючи сечовипускання, підставити стерильний контейнер для збору сечі, в який зібрати приблизно 50 мл сечі.

Глюкоза в сечі, мікроальбумін в сечі, кортизол в сечі - сечу збирають протягом доби: її першу ранкову порцію видаляють; всі наступні порції сечі, виділені протягом дня, ночі і ранкову порцію наступного дня збирають в одну ємність, яку зберігають в прохолодному місці (+4 - + 8 ° С) протягом всього часу збору. Після завершення збору сечі обов'язково перемішати зібрану сечу і відразу ж відлити частина її в контейнер. Контейнер з пробою сечі принести в лабораторію для дослідження. Необхідно вказати добовий обсяг сечі (діурез) в мілілітрах.                    

 

Дослідження калу

Підготовка: Збирати кал слід вранці - після природної дефекації. Підготовка проби заздалегідь не допускається.

Не можна проводити дослідження калу раніше, ніж через 2 дні після клізми, рентгенологічного дослідження шлунка і кишечника, колоноскопії.

Напередодні дослідження не можна приймати лікарські препарати, в тому числі: проносні, активоване вугілля, препарати заліза, міді, вісмуту. Також не слід використовувати ректальні свічки на жировій основі.

Аналіз калу на приховану кров

Протягом 3 - 4 доби до збору аналізу необхідно виключити з раціону м'ясо (печінка, яловичину, баранину), деякі овочі (огірки, диню, цвітну капусту, редис, хрін, турнепс, капусту брокколі, болгарський перець, шпинат, яблука, квасолю).

Також в цей термін необхідно виключити надлишкові кількості вітаміну С (не більше 250 мг в день), як у вигляді препаратів, так і в складі харчових продуктів (цитрусові фрукти і соки), і препарати заліза.

Протягом 7 днів перед аналізом необхідно припинити прийом аспірину та нестероїдних протизапальних препаратів (диклофенак, вольтарен, мовилося і ін.), а також необхідно виключити алкогольні напої.

Аналіз не слід здавати під час менструацій.

Дослідження на ентеробіоз

При самостійному паркані процедура проводиться вранці відразу після підйому з ліжка до проведення гігієнічних процедур, сечовипускання і дефекації. Ватною паличкою круговими рухами забирається матеріал з періанальних складок, після чого паличку поміщають в спеціальну пробірку. Матеріал доставляється в лабораторію в день збору матеріалу.

 

Cпермограма

Еякулят повинен бути отриманий після статевої стриманості в протягом не менше 2 діб і не більше 7 днів. Тривалі (протягом декількох місяців) періоди стриманості перед обстеженням можуть привести до порушення ефективної процесу сперматогенезу, появі старих, дегенеративних форм, зниження якісних параметрів сперматозоїдів.

Для первинної оцінки еякуляту рекомендується провести два дослідження з інтервалом не менше 7 днів і не більше 3 тижнів. Якщо результати двох досліджень значно відрізняються, один від одного слід провести додатковий аналіз. Період статевої стриманості при декількох дослідженнях рекомендується зберігати однаковим для зниження коливань в показниках спермограми.

Недотримання тимчасового інтервалу в статевій стриманості, часті статеві акти можуть сприяти різкому зниженню загальної кількості, концентрації сперматозоїдів в еякуляті та їх якісних параметрів (рухливість, життєздатність). Не слід вживати алкоголь в будь-яких кількостях протягом 6 - 7 днів перед дослідженням спермограми. Перед дослідженням еякулята протягом 2,5 місяців необхідно постаратися виключити токсичні фактори. Хронічні інтоксикації (алкогольна, тютюнова, наркотична, виробнича, лікарська та інші) закономірно приведуть до зниження якісних, а іноді і кількісних показників еякуляту. Вживання алкоголю, наркотичних препаратів, деяких лікарських препаратів і інших токсичних речовин протягом 5 - 10 днів перед здачею аналізу сприяє накопиченню токсичних речовин в організмі і може знизити якісні характеристики сперматозоїдів.

Для взяття біоматеріалу для ПЛР напередодні проведення забору матеріалу для діагностики урогенітальних інфекцій, на протязі 3-х діб необхідно виключити прийом алкоголю і статеві контакти. Перед забором матеріалу на протязі 1,5 - 2 годин утриматися від сечовипускання. Не слід! проводити туалет статевих органів з милом в день дослідження.

 

ВАЖЛИВО!

Гінекологічний матеріал
Не можна брати мазки на ПЛР після проведення кольпоскопічних проб.
Матеріал з цервікального каналу, піхви.
Особливою підготовки не потрібно.
Матеріал з уретри на ПЛР.
Перед взяттям матеріалу пацієнту рекомендується утриматися від сечовипускання протягом 1,5 - 2 годин. При наявності гнійних виділень зішкріб рекомендується брати через 15 - 20 хв. після сечовипускання.
Секрет передміхурової залози.
Особливою підготовки не потрібно.
Забір матеріалу проводиться в режимі роботи лікаря уролога КДП.
Матеріал з кон'юнктиви очей, задньої стінки глотки.
Особливою підготовки не потрібно.
Матеріал з носоглотки.
Взяття мазка проводиться натщесерце або не раніше, ніж через 2 - 4 години після їжі.
Слина.
За 12 годин до взяття (збору) слини необхідно виключити прийом їжі, алкоголю і лікарських препаратів. Перед тим, як зібрати слину, необхідно почистити зуби без зубної пасти, потім добре прополоскати рот без використання подразнюючих засобів. Необхідно видалити знімні зубні протези, якщо такі є.